Art. 112: Persoana care poate fi numită tutore

alexandra.caras/ February 18, 2019/ 2019 Codul civil/ 0 comments

CARTEA I: Despre persoane*)
*) Dispoziţiile tranzitorii şi de punere în aplicare a cărţii I
sunt cuprinse în art. 13-19 din Legea nr. 71/2011.

TITLUL III: Ocrotirea persoanei fizice
CAPITOLUL II: Tutela minorului
SECŢIUNEA 2: Tutorele
Art. 112: Persoana care poate fi numită tutore

(1) Poate fi tutore o persoană fizică sau soţul şi soţia, împreună, dacă nu se află în vreunul dintre cazurile de incompatibilitate prevăzute de prezentul cod.
(2) În cazul în care în situaţia prevăzută la art. 110 se află mai mulţi minori care sunt fraţi sau surori, se numeşte, de regulă, un singur tutore.

Share this Post

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*